T1 در مقابل T2 در مقابل TU1 در مقابل TU2
| درجه | حداقل مس | محتوای اکسیژن | اکسیژن-رایگان؟ | بهترین برای |
|---|---|---|---|---|
| T1 | 99.97% | <20 ppm | بله | برق-بالا، جوشکاری، برودتی، خلاء |
| T2 | 99.90% | 200-500 پی پی ام | خیر | برق عمومی، شین، ارت، لوله کشی |
| TU1 | 99.97% | <10 ppm | بله | خلوص فوق العاده-نیمه هادی، خلاء بحرانی |
| TU2 | 99.95-99.97% | <20 ppm | بله | اکسیژن-رایگان با هزینه کمتر از TU1 |
استفاده کنیدT1برای برنامه های کاربردی که نیاز به اکسیژن-مس رایگان دارند. استفاده کنیدT2برای برنامه های استاندارد که بودجه اهمیت دارد. استفاده کنیدTU1برای بالاترین خلوص مورد نیاز استفاده کنیدTU2زمانی که به اکسیژن{0} رایگان نیاز دارید اما TU1 بسیار گران است.

مقایسه ترکیب شیمیایی چهار گرید مس
| عنصر (حداکثر %) | T1 | T2 | TU1 | TU2 |
|---|---|---|---|---|
| مس (حداقل %) | 99.97 | 99.90 | 99.97 | 99.95 |
| اکسیژن | 0.002 (20 ppm) | 0.05 (500 ppm) | 0.001 (10 پی پی ام) | 0.002 (20 ppm) |
| فسفر | 0.002 | 0.005 | 0.002 | 0.002 |
| آهن | 0.004 | 0.005 | 0.004 | 0.004 |
| سرب | 0.003 | 0.005 | 0.003 | 0.003 |
| آنتیموان | 0.002 | 0.002 | 0.002 | 0.002 |
| آرسنیک | 0.002 | 0.002 | 0.002 | 0.002 |
| بیسموت | 0.001 | 0.001 | 0.001 | 0.001 |
| کل ناخالصی ها (به استثنای اکسیژن) | 0.03 | 0.10 | 0.03 | 0.05 |
T1 و TU1 حداقل مس یکسانی دارند (99.97%)اما TU1 کنترل اکسیژن سخت تری دارد (<10 ppm vs <20 ppm)
TU2 دارای حداقل مس کمی کمتر است (99.95%)نسبت به T1 و TU1
T2 کمترین خلوص و بالاترین اکسیژن را دارداز چهار پایه
تفاوت محتوای اکسیژن بین مس رایگان و استاندارد اکسیژن-
| درجه | محتوای اکسیژن | طبقه بندی |
|---|---|---|
| TU1 | <10 ppm | بدون اکسیژن-(بالاترین درجه) |
| TU2 | <20 ppm | بدون اکسیژن- |
| T1 | <20 ppm | اکسیژن- رایگان (طبق استاندارد، اما تعیین TU سختتر است) |
| T2 | 200-500 پی پی ام | بدون اکسیژن- |
چرا محتوای اکسیژن مهم است:
جوشکاری:اکسیژن باعث ایجاد تخلخل در جوش می شود. جوش T2 ضعیف است. جوشکاری T1، TU1 و TU2 عالی است.
تردی هیدروژنی:اکسیژن با هیدروژن واکنش داده و بخار تشکیل می دهد و مس را ترک می کند. T2 آسیب پذیر است. T1، TU1 و TU2 ایمن هستند.
سرویس جاروبرقی:اکسیژن به خروج گاز کمک می کند. گاز T2 بیشتر می شود. خروجی گاز T1، TU1، TU2 کمتر است.
رسانایی:اکسیژن کمی رسانایی را کاهش می دهد. T1، TU1، TU2 رسانایی کمی بالاتر از T2 دارند.
مقایسه هدایت الکتریکی T1 در مقابل T2 در مقابل TU1 در مقابل TU2
| درجه | رسانایی (% IACS) | یادداشت ها |
|---|---|---|
| TU1 | بزرگتر یا مساوی 101% | بالاترین خلوص، بالاترین رسانایی |
| T1 | بزرگتر یا مساوی 101% | مانند TU1 برای اهداف عملی |
| TU2 | بزرگتر یا مساوی 100% | به طور معمول 101٪ در تولید |
| T2 | بزرگتر یا مساوی 100% | حداقل 100٪، معمولی 100-101٪ |
برای یک شینه با ولتاژ 1000 آمپر، T1 یا TU1 حدود 1٪ گرمای کمتری نسبت به T2 تولید می کند. برای اکثر برنامه ها، این تفاوت ناچیز است. برای-سیستم های کلیدی با جریان بالا یا راندمان-این یک مزیت واقعی است.
مقایسه هدایت حرارتی گریدهای مس چینی
| درجه | رسانایی حرارتی (W/(m·K)) | تفاوت با T2 |
|---|---|---|
| TU1 | ~391 | +1.5% |
| T1 | ~391 | +1.5% |
| TU2 | ~390 | +1.3% |
| T2 | ~385 | پایه |
مبدل حرارتی ساخته شده از T1 یا TU1 حدود 1.5 درصد گرمای بیشتری نسبت به مبدل ساخته شده از T2 منتقل می کند. برای اکثر برنامه های HVAC، این تفاوت بسیار کوچک است و اهمیت ندارد. برای سیستمهای حرارتی با کارایی بالا، تفاوت میتواند هزینه بالاتر را توجیه کند.
مقایسه خواص مکانیکی T1 T2 TU1 TU2
شرایط آنیل شده (نرم):
| اموال | T1 | T2 | TU1 | TU2 |
|---|---|---|---|---|
| استحکام کششی (MPa) | 200-250 | 200-250 | 200-250 | 200-250 |
| قدرت تسلیم (MPa) | 40-60 | 40-60 | 40-60 | 40-60 |
| ازدیاد طول (%) | بزرگتر یا مساوی 30 | بزرگتر یا مساوی 30 | بزرگتر یا مساوی 30 | بزرگتر یا مساوی 30 |
| سختی (HV) | 40-60 | 40-60 | 40-60 | 40-60 |
نیمه-شرایط سخت:
| اموال | T1 | T2 | TU1 | TU2 |
|---|---|---|---|---|
| استحکام کششی (MPa) | 250-300 | 250-300 | 250-300 | 250-300 |
| قدرت تسلیم (MPa) | 150-200 | 150-200 | 150-200 | 150-200 |
| ازدیاد طول (%) | 10-20 | 10-20 | 10-20 | 10-20 |
شرایط سخت:
| اموال | T1 | T2 | TU1 | TU2 |
|---|---|---|---|---|
| استحکام کششی (MPa) | 300-360 | 300-360 | 300-360 | 300-360 |
| قدرت تسلیم (MPa) | 250-300 | 250-300 | 250-300 | 250-300 |
| ازدیاد طول (%) | 2-6 | 2-6 | 2-6 | 2-6 |
مقایسه جوش پذیری چهار گرید مس
| درجه | محتوای اکسیژن | قابلیت جوشکاری | نیاز به شار | خطر تخلخل |
|---|---|---|---|---|
| TU1 | <10 ppm | عالی | خیر | هیچ کدام |
| TU2 | <20 ppm | عالی | خیر | هیچ کدام |
| T1 | <20 ppm | عالی | خیر | هیچ کدام |
| T2 | 200-500 پی پی ام | بیچاره | بله | بالا |
چرا T1، TU1، و TU2 بهتر جوش میشوند:آنها تقریباً فاقد اکسیژن هستند. در حین جوشکاری، اکسیژنی وجود ندارد که با هیدروژن واکنش داده و بخار آب تشکیل دهد. این به معنی عدم وجود تخلخل گاز، بدون شکنندگی و بدون ترک است.
چرا جوش T2 ضعیف است:T2 حاوی 200-500 ppm اکسیژن است. هنگامی که گرم می شود، آن اکسیژن با هر هیدروژن موجود واکنش می دهد تا بخار در داخل حوضچه جوش ایجاد شود. نتیجه جوش های متخلخل، ضعیف و شکننده است مگر اینکه از شارهای خاص یا گازهای محافظ استفاده شود.
خطر تردی هیدروژن در گریدهای مس
شکنندگی هیدروژن زمانی اتفاق میافتد که اکسیژن{0}حاوی مس در دمای بیش از 400 درجه در اتمسفر هیدروژنی گرم شود. هیدروژن با اکسیژن واکنش می دهد و بخار آب تشکیل می دهد که مس را از داخل می شکافد.
| درجه | محتوای اکسیژن | خطر تردی هیدروژنی |
|---|---|---|
| TU1 | <10 ppm | هیچ کدام |
| TU2 | <20 ppm | هیچ کدام |
| T1 | <20 ppm | هیچ کدام |
| T2 | 200-500 پی پی ام | بالا |
مقایسه قیمت T1 در مقابل T2 در مقابل TU1 در مقابل TU2
| درجه | قیمت نسبی | چرا |
|---|---|---|
| T2 | کمترین (پایه) | مس استاندارد، رایج ترین، کمترین هزینه تولید |
| T1 | +10-20% در مقابل T2 | خلوص بالاتر، بدون اکسیژن- |
| TU2 | +15-25% در مقابل T2 | بدون اکسیژن-با کنترل فرآیند اختصاصی |
| TU1 | +25-40% در مقابل T2 | بالاترین خلوص، دقیق ترین کنترل اکسیژن، کمترین حجم |
آیا حق بیمه ارزش آن را دارد؟
| اگر نیاز دارید ... | انتخاب کن... | توجیه |
|---|---|---|
| جوشکاری | T1 یا TU2 | T2 از کار می افتد. حق بیمه اجباری است. |
| جو هیدروژنی | T1 یا TU2 | T2 از کار می افتد. حق بیمه اجباری است. |
| سرویس جاروبرقی | TU1، TU2، یا T1 | T2 مناسب نیست |
| حداکثر خلوص | TU1 | فقط TU1 با بالاترین مشخصات مطابقت دارد. |
| برق عمومی | T2 | هیچ سودی از نمرات بالاتر ندارد. |
| پروژه حساس به هزینه- | T2 | T1، TU1، TU2 بیش از حد هستند. |
برنامه
برنامه های T1 (-اکسیژن با خلوص بالا-رایگان، بهترین ارزش برای بیشترین کاربردها):
شینهها و تابلو برق-بالا
مجموعه های مسی جوش داده شده
خطوط و تجهیزات انتقال برودتی
اجزای لحیم کاری خلاء
کابلهای صوتی-بالا
محافظ RF و EMI
مبدل های حرارتی نیاز به جوشکاری دارند
کاربردهای T2 (مس استاندارد، بهترین برای استفاده عمومی):
شینه های برقی استاندارد (اتصالات پیچ، بدون جوش)
نوارها و میله های زمین
لوله کشی و اتصالات
مس معماری (سقف، چشمک زن)
مبدل های حرارتی (لحیم کاری شده یا مونتاژ شده مکانیکی، جوش داده نشده)
قطعات مهر و فرم شده بدون نیاز به جوش
برنامه های TU1 (خلوص فوق العاده-، بهترین برای برنامه های کاربردی مهم):
تجهیزات تولید نیمه هادی
سیستمهای{0}}خلاء بسیار بالا
قطعات هوافضا و دفاعی با الزامات خلوص دقیق
دستگاه های پزشکی که به خلوص تایید شده نیاز دارند
ابزار تحقیق و شتاب دهنده های ذرات
هر برنامه ای که 99.99٪ معادل آن مشخص شده باشد
برنامه های TU2 (اکسیژن-رایگان با هزینه کمتر از TU1):
لحیم کاری خلاء (زمانی که TU1 خیلی گران است)
مجموعه های جوش داده شده (همان عملکرد T1)
کاربردهای اتمسفر هیدروژنی
نیازهای مس بدون اکسیژن-بدون حق بیمه TU1
وقتی بودجه مهم است، ASTM C10200 را جایگزین کنید
TU1 در مقابل T1 کدام یک خالص تر است
TU1 و T1 دارای حداقل مس یکسان (99.97٪) هستند، اما TU1 مشخصات دقیق تری دارد.
| اموال | T1 | TU1 | تفاوت |
|---|---|---|---|
| حداقل مس (%) | 99.97 | 99.97 | همان |
| حداکثر اکسیژن (ppm) | 20 | 10 | TU1 سفت تر است |
| کل ناخالصی حداکثر (%) | 0.03 | 0.03 | همان |
| قیمت معمولی | پایین تر | بالاتر | TU1 هزینه بیشتری دارد |
زمان انتخاب TU1 نسبت به T1:
مشخصات مشتری شما به صراحت به TU1 نیاز دارد
شما به محتوای اکسیژن زیر 10 پی پی ام نیاز دارید
شما در خلاء فوق-بالا کار میکنید
شما در حال ساخت قطعات نیمه هادی یا هوافضا هستید
بودجه دغدغه اصلی نیست
وقتی T1 کافی است:
بیشتر کاربردهای جوشکاری (اکسیژن 20 ppm خوب است)
بیشترین لحیم کاری خلاء (20 ppm قابل قبول است)
تجهیزات برودتی
برق بالا-
صدای بالا-
TU2 در مقابل T2 کدام یک را باید انتخاب کنید
| اموال | TU2 | T2 |
|---|---|---|
| حداقل مس (%) | 99.95 | 99.90 |
| محتوای اکسیژن | <20 ppm (oxygen-free) | 200-500 ppm (بدون اکسیژن) |
| قابلیت جوشکاری | عالی | بیچاره |
| خطر تردی هیدروژنی | هیچ کدام | بالا |
| مناسب بودن وکیوم | بله | خیر |
| قیمت | بالاتر | پایین تر |
زمان انتخاب TU2:
شما به مس بدون اکسیژن{0}}نیاز دارید
شما دارید مس را جوش می دهید
کاربرد شما شامل اتمسفر هیدروژنی است
به سرویس جاروبرقی نیاز دارید
TU1 خیلی گران است
زمان انتخاب T2:
شما نیازی به ویژگیهای{0} رایگان اکسیژن ندارید
برنامه شما شامل هیچ جوشکاری نیست
بودجه دغدغه اصلی است
شما در حال ساخت شینه های استاندارد یا قطعات اتصال به زمین هستید
جدول مرجع کامل نمرات مس چینی
| درجه چینی | توضیحات | حداقل مس | اکسیژن-رایگان؟ | نزدیکترین ASTM |
|---|---|---|---|---|
| T1 | بدون-اکسیژن با خلوص بالا- | 99.97% | بله | C10200 |
| T2 | مس خالص استاندارد | 99.90% | خیر | C11000 |
| T3 | مس با خلوص پایین- | 99.70% | خیر | هیچ کدام |
| TU1 | بدون اکسیژن-با خلوص بالا- | 99.97% | بله (O فوق العاده-کم) | C10100 |
| TU2 | مس آزاد{0}}اکسیژن | 99.95% | بله | C10200 |
| TP1 | فسفر زدایی شده (P کم) | 99.90% | خیر | C12000 |
| TP2 | فسفر زدایی شده (P بالا) | 99.90% | خیر | C12200 |
| اگر نیاز دارید ... | انتخاب کن... |
|---|---|
| بالاترین خلوص (99.99٪ معادل) | TU1 |
| اکسیژن{0}}رایگان با قیمت مناسب | T1 یا TU2 |
| معادل C10200 | T1 یا TU2 |
| معادل C11000 | T2 |
| معادل C12200 (لوله کشی) | TP2 |
| جوشکاری | T1، TU1، TU2 |
| لحیم کاری خلاء | TU1، TU2، T1 |
| شینه های عمومی | T2 |
سوالات متداول
1. تفاوت بین T1 و TU1 چیست؟
هر دو دارای حداقل 99.97٪ محتوای مس هستند، اما TU1 دارای کنترل دقیق تر اکسیژن است: TU1 به اکسیژن کمتر از 10 ppm نیاز دارد، در حالی که T1 اجازه می دهد تا 20 ppm. TU1 همچنین محدودیت های کمی برای برخی ناخالصی ها دارد. برای اکثر برنامه ها، T1 کافی است. برای کاربردهای{11}}خلاء یا نیمه هادی فوق العاده بالا، TU1 مورد نیاز است.
2. تفاوت بین T2 و TU2 چیست؟
این یک تفاوت بزرگ است. T2 دارای 99.90٪ مس و 200{5}}500 ppm اکسیژن است. بدون اکسیژن{11}} نیست. TU2 دارای 99.95 درصد مس و اکسیژن زیر 20 ppm است. بدون اکسیژن است. جوش TU2 عالی است. جوش T2 ضعیف است. TU2 در هیدروژن ایمن است. T2 نیست. آنها با وجود نام های مشابه، مواد کاملاً متفاوتی هستند.
3. آیا TU1 بهتر از T1 است؟
برای کاربردهایی که به کمترین میزان مطلق اکسیژن نیاز دارند، بله. برای اکثر برنامه ها، خیر. TU1 هزینه بیشتری دارد اما مزایایی را ارائه میکند که فقط در کاربردهای حیاتی مانند ساخت{3}}خلاء بالا یا تولید نیمهرسانا اهمیت دارد. برای جوشکاری، برودتی یا برق عمومی، T1 به همان اندازه با هزینه کمتر خوب است.
4. آیا TU2 اکسیژن- رایگان است؟
بله، TU2 مس بدون اکسیژن-است. این استاندارد به محتوای اکسیژن کمتر از 20 ppm نیاز دارد. TU2 بهطور خاص برای برنامههایی طراحی شده است که به ویژگیهای{6} رایگان اکسیژن با هزینه کمتر از TU1 نیاز دارند. این یک انتخاب عالی برای جوشکاری، اتمسفر هیدروژنی و لحیم کاری خلاء است.
5. کدام درجه دارای بالاترین خلوص است؟
TU1 دارای بالاترین خلوص با حداقل 99.97 درصد مس و سخت ترین کنترل های ناخالصی از جمله اکسیژن زیر 10 ppm است. T1 همچنین دارای 99.97٪ حداقل مس است اما اجازه می دهد تا اکسیژن کمی بالاتر باشد. TU2 دارای حداقل 99.95 درصد مس است. T2 دارای 99.90٪ حداقل مس است.
6. کدام درجه برای جوشکاری بهتر است؟
T1، TU1 و TU2 همگی برای جوشکاری عالی هستند. آنها دارای محتوای اکسیژن بسیار کم هستند که از تخلخل و شکنندگی جلوگیری می کند. T2 برای جوشکاری ضعیف است. برای اکثر کاربردهای جوشکاری، T1 یا TU2 بهترین تعادل عملکرد و هزینه هستند.
7. کدام درجه ارزان تر است؟
T2 ارزان ترین از چهار درجه است. این مس استاندارد با خلوص 99.90٪ و بدون نیاز به اکسیژن رایگان است. T1 گران تر است. TU2 گرانتر از T1 است. TU1 گران ترین است.
8. آیا TU2 می تواند جایگزین T1 شود؟
برای اکثر برنامه ها، بله. TU2 دارای 99.95٪ حداقل مس در مقایسه با T1 99.97٪ است. تفاوت خیلی کم است. هر دو بدون اکسیژن- هستند. هر دو عالی جوش می زنند. هر دو در هیدروژن ایمن هستند. TU2 معمولاً کمی ارزانتر از T1 است. برای بسیاری از خریداران، TU2 یک جایگزین مقرون به صرفه{14} برای T1 است.
9. آیا T2 می تواند جایگزین TU2 شود؟
نه، مطلقاً نه. T2 بدون اکسیژن- نیست. حاوی 200-500 ppm اکسیژن است. اگر به خواص بدون اکسیژن (جوشکاری، اتمسفر هیدروژنی، خلاء) نیاز دارید، T2 از کار می افتد. T2 را جایگزین TU2 در برنامه های کاربردی نکنید.







